Koberec vám slouží každý den a tak je jeho pečlivý výběr na místě. Připravili jsme pro vás několik rad, které vám pomohou při výběru nejvhodnějšího koberce pro váš domov či kancelář.

Jak vybrat koberec

Materiál

Koberec bychom neměli vybírat jen podle vzhledu a jestli se nám hodí do interiéru, ale zejména podle jeho použití. Každý materiál má své specifické vlastnosti a pokud bychom to měli zjednodušit, při výběru koberce hledáme kompromis mezi jemností a odolností. V dnešní době už výrobci ale promyšleně pletou koberce i z více materiálů, například z kombinace odolného papírového vlákna, které tvoří základ koberce s povrchem z příjemnější vlny. Dostanete tak odolný koberec, který je příjemný na dotyk.

V některých případech jsou ale vhodnější koberce z umělých vláken. Vynikají totiž odolností a ikdyž nejsou tak měkká, využití najdou všude tam, kde potřebujete odolnější koberec. Příkladem je vinyl, který je odolný proti vlhkosti a vinylové koberce skvěle poslouží na terase, balkóně nebo třeba v kuchyni či hale.

Vlna

Mezi nejlepší vlastnosti vlny patří hřejivost, příjemný měkký povrch a absorpce vlhkosti. Vlněný koberec také vyniká tepelnou izolační kapacitou a povrch odpuzuje nečistoty. Vlna je také vysoce odolná proti plamenům a sama při hoření zhasne.

Bavlna

Mezi vlastnosti bavlny patří prodyšnost, dobrá absorpce vlhkosti a příjemný pocit. Je rozložitelná, téměř není alergenní, za mokra odolná a je snadné ji vyčistit. Pokud se o bavlněný koberec budete dobře starat, dlouho vám vydrží.

Papírové vlákno

Papírové vlákno je vynikající přírodní materiál, který se vyrábí ze dřeva borovice nebo smrku. Papírová příze díky své husté vláknité struktuře nesbírá prach a nečistoty, což je důležitá vlastnost pro všechny alergiky. Koberce z papírového vlákna jsou odolné a skvěle se udržují.

Len

Len je skvělý přírodní materiál, který se postupně dostává zpět do všech oblastí od módy k bytovým doplňkům. Lněné koberce jsou vzhledem k ceně lnu stále ještě vzácné. Len nabízí své typické vlastnosti jako lesk, dobrou absorbci vlhkosti a odolnost. Na dotyk je v zimě hřejivý a naopak v létě chladí.

Sisal

Sisal je přírodní materiál z vláken agáve. Vyniká svojí odolností a sisalové koberce jsou skvělou volbou pro koberce do haly nebo předsíně.

Konopí

Konopí je biologicky rozložitelný, obnovitelný a ekologicky šetrný materiál. Konopné koberce jsou velmi příjemné na dotek a doslova z nich cítíte přírodní surový materiál. Konopí se při pletení mírně točí a tak má úplet specifický nepravidelný vzhled, který dodává konopným kobercům punc jedinečnosti.

Bambus

Koberce z bambusových vláken jsou přirozeně antibakteriální, protiplísňové a hypoalergenní. Bambusové koberce se vyrábí většinou z bambusové viskózy, která je měkká a příjemná na dotyk.

Vinyl

Vinylové koberce jsou vhodné do náročného prostředí včetně venkovního použití na terase nebo balkoně. Velmi dobře poslouží také v kuchyni a na chodbě, kde klasické koberce trpí vlhkostí a častějším znečištěním. Koberce z vinylové folie jsou protiskluzové, odolné, lze je vyprat a jsou vhodné pro alergiky.

Polyamid

Polyamidové koberce se používají zejména na místech, která vyžadují vysokou odolnost. Polyamid je trvanlivý, lehký a pružný materiál, který lze snadno barvit.

Polyester a polypropylen

Umělá vlákna se stále používají v masové produkci méně kvalitních koberců, ale v některých případech mají své opodstatnění. Polyesterové a polypropylenové koberce mají vyšší odolnost a je možné z nich stříhat různé tvary. Na dotyk sice nejsou až tak příjemné, ale například v kancelářích nebo komerčních prostorách s vyšší zátěží mají delší výdrž.

Materiál koberce

Rozměry

Kusové koberce mají výhodu ve větší flexibilitě při umístění v prostoru, ale vždy je dobré si před zakoupením dobře prostor proměřit. Zejména tam, kde vás limituje nábytek nebo stěny by větší než žádaný rozměr působil problémy. Co se týká nábytku, pozor si dávejte třeba u koberce pod konferenční stolek nebo jídelní stůl. Nábytek jako křesla, pohovka nebo židle by měly stát buď mimo koberec nebo naopak celé na koberci, aby se zabránilo jejich kývání.

Vlastnosti

Zátěž

Koberce mají své standardní označení pomocí symbolů, které sice nevyužívají všichni výrobci, ale u některých je najdeme a usnadňují výběr zejména architektům a projektantům. Zátěž je většinou dána materiálem koberce a většinou označuje zatížení co se týká pohybu osob. V domácnostech se používá číselné označení 21 - lehké, 22 - střední 23 - vysoké, v komerčních prostorách 31 - lehké, 32 - střední a 33 - vysoké. 

Údržba

Údržba koberce je do velké míry vždy stejná. Od pravidelného vysávání přes občasné vyvětrání až po profesionální čištění, které každému koberci jednou za čas prospěje. Některé koberce je možné i prát v pračce, což je ale možné jen u malých rozměrů (například vinylové běhouny do chodby).

Co se týká údržby, závisí z velké míry na materiálu, který určuje kolik prachu se v koberci usazuje a také jak snáší nečistoty. Některé koberce ale mají z výroby speciální povrchovou úpravu, která nečistoty odpuzuje a poradí si i s nějakou tou kapkou vína, které při rychlém jednání jednoduše vysajete papírovým ubrouskem.

Pokud necháváte vysávání na robotickém vysavači, záleží velmi na tloušťce koberce. Většina výrobců s robotickými vysavači počítá a to i u shaggy koberců s delším vlasem, které jsou před uvedením do prodeje na tuto údržbu speciálně testovány.

Protiskluz

Plovoucí podlaha nebo parkety a koberec mohou být nebezpečná kombinace. Řešení jsou tři. To nejlepší je koberec s rubovou stranou potaženou protiskluzovou vrstvou EVAPOLYTEX® nebo EVA, která díky velké ploše výborně zabraňuje pohybu koberce. Koberec díky ní také drží tvar a nedostává se pod něj prach a nečistoty. EVAPOLYTEX® má navíc od jednoduché vrstvy EVA ještě mezi kobercem a vrstvou EVA ještě podklad z plsti, která dodává koberci větší ohebnost a tloušťku. Další varianta je výběr koberce z materiálu jako je například vinyl, který má sám o sobě protiskluzové vlastnosti. Poslední univerzální řešení jsou různé protiskluzové pásky, které nalepíte ze spodní strany koberce. Ty však nemají často dostatečnou plochu a nemusí být tak účinné, jako například zmíněná vrstva EVAPOLYTEX® a EVA.

Protiskluzová vrstva koberce

Absorbce hluku

Koberce jako všechny textilie přirozeně tlumí hluk a také samozřejmě i zvuk jednotlivých kroků. Obecně čím je vrstva koberce tlustší, tím je tlumení větší.

Použití na schodišti

Některé koberce jsou vhodné i k použití na schodišti. U takových koberců je to výslovně uvedeno, případně je přítomný symbol se schodištěm (symbol domu limituje použití jen na domácí prostředí).

schodiste.jpg

Podlahové vytápění

Máte podlahové vytápění a bojíte se, že s kobercem ztratí účinnost? Ne vždy tomu tak musí být. Kvalitní koberce totiž splňují normu pro využití s podlahovým vytápěním a propouští skrz teplo do místnosti.

vytapeni.jpg

Vhodné i pro kolečkové křeslo

V kanceláři nebo pracovně dostává koberec zabrat zejména pod tíhou kolečkového křesla. Výrobci ale samozřejmě myslí i na to a některé koberce jsou uzpůsobeny i pro toto náročné prostředí. U takového koberce je to výslovně uvedeno nebo zobrazen symbol s kolečkem. Značka domku pak limituje toto použití pro domácí prostředí, jinak je koberec připravený i pro komerční projekty a kanceláře.

kolecka.jpg

Hořlavost (protipožární ochrana)

Hořlavost koberce je podstatná zejména pro komerční objekty na zajištění protipožární ochrany. Pro běžné využití v domácnosti stačí kategorie Efl. Ostatní kategorie B, C a D se využívají pro kanceláře a veřejné prostory a dělí se navíc na třídy s1 a s2, které značí hustotu kouře při hoření (s1 vyprodukuje méně kouře a je tedy z hlediska požární ochrany lepší variantou).

Styl

Vzor

Vzhled koberce je velmi subjektivní otázka a poradí vám s ním nejlépe interiérový designér nebo vlastní intuice. U koberců, kde to je možné, nabízíme na zapůjčení vzorkovníky a tuto možnost vám před objednáním doporučujeme. Budete si tak moci přímo v interiéru vyzkoušet, jak koberec bude působit.

Barva

Koberec by měl ladit s interiérem, je to ale z velké části také subjektivní záležitost. Kromě designu mějte také na paměti údržbu koberce, protože světlejší nebo naopak úplně tmavé koberce jsou náchylnější na znečištění. A opět platí naše rada ohledně zapůjčení vzorkovníku.

Lem koberce

Lemování koberce je u tkaných přírodních koberců nejen součástí designu, ale také praktické zakončení (jinak by se mohl okraj třepit). Výběr je většinou daný výrobcem a designem koberce, u některých koberců si ale můžete na přání objednat lemování v různých materiálech a barvách. Důležité je myslet na to, že lem koberce je více vystavený prachu a znečištění, opět je tedy dobré zvolit v závislosti na náročnost prostředí vhodný odstín.

Tvar

Tvar koberce můžeme rozdělit na obdelníkový/čtvercový, kruhový a atypický. Kruhové koberce se hodí třeba pod kulatý jídelní stůl, ty atypické v nestandardních tvarech spíše jako dekorativní koberce doprostřed místnosti.

Etická výroba

Doporučujeme vybírat koberce vyrobené v Evropě (silnou tradici má například Finsko a Švédsko) nebo v zemích, kde má ruční tkaní historický základ a etickou výrobou podporuje místní komunity (například Blízký Východ a Afrika). Příběh koberce je totiž podle nás stejně důležitý jako jeho design a kvalita.

Potřebujete poradit?

S výběrem koberce vám velmi rádi poradíme. Napište nám nebo zavolejte.

Etická výroba koberců